Nebojujte s češtinou. 10 tipů, díky kterým vám psaní půjde od ruky

Marketing Zdenka Ševčíková

Pamatujete si scénu z filmu Samotáři? Myslíte si, že je čeština blbej jazyk? Není! Čeština je úžasná. Možná trochu záludná, ale kdyby to tak nebylo, nešlo by si s ní tak nádherně hrát a tvořit. S pravopisem občas bojujeme všichni. A každý z nás občas hledá to správné slovo, které do textu sedne jak prdel na hrnec. Třeba teď by se hodilo vyhnout se slovu prdel. Ale zadek prostě na tom hrnci zas tak moc dobře nesedí. Naštěstí existuje spousta vychytávek, které vám s češtinou a texty pomohou a pozvednou i psaní rozhořčeného e-mailu vašemu telefonnímu operátorovi na úplně jinou úroveň. Tady je pár z nich.

Bez příručky ani čárku 

První věc, po které sáhnout, když bojujete s interpunkcí, skloňováním nebo s psaním malých a velkých písmen.

Pomůcka, bez které se neobejde žádný dobrý copywriter (a ty špatné to stejně nezachrání). 

Internetová jazyková příručka (IJP) je dílem Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky a skládá se ze slovníkové a výkladové části. Pokud si potřebujete ověřit jakýkoli pravopisný jev, vězte, že v IJP jej najdete.

Dali byste si steak s hranolky? Hranolkami? Nebo snad hranolkama?

Corpus delicti každého jazykovědce

Český národní korpus je složitě vypadající nástroj, ale pokud se s ním naučíte pracovat, hodně vám s psaním pomůže. Korpus obsahuje několik zajímavých funkcí, pojďme se podívat na dvě z nich – Slovo v kostce a SyD.

Slovo v kostce poskytuje základní přehled o tom, jak se zadané slovo používá. Zároveň vám zobrazí i podobně používaná slova nebo slova v blízkém kontextu.

SyD shromažďuje a analyzuje různé autentické psané i mluvené texty a dokáže vyhodnotit, která varianta slova se používá v jazyce častěji. Pokud váháte, které ze slov se stejným významem použít, SyD vám rozhodování usnadní.

Krásným příkladem je porovnání sloves zírat, čumět, dívat se, hledět. Tipněte si, které z nich se používá nejčastěji.

To čumíte, co? 

Jde to říct i jinak

Slovník synonym je super pomocník, pokud nechcete v textu opakovat pořád ta samá slova, výrazy nebo pojmenování.

Pište jako suterén

Všeobecně je lepší se v textech cizím slovům vyhýbat, ale když už si nemůžete pomoct a nutně potřebujete ke slovům flexibilní a komplexní ještě další slovo do trojky, použijte slovník cizích slov ABZ.cz

(PS: To slovo, které hledáte, je dynamický.)

Korporátní porno a alternativní fakt

Znáte Urban Dictionary? Čeština 2.0 je něco podobného, jen, jak už název napovídá, v češtině. Pokud vás baví hrátky se slovy, tady se vyřádíte. Slovník se neustále rozrůstá a nové slovo můžete přidat i vy.

Přepadl vás splín? Pomůže vám rým!

Chybí vám básnické střevo

a na veršování jste dřevo?

Přiznávám, tento pokus o verš je dosti k pláči,

ale slyšeli jste už o rymy.cz a Rýmovači?

Už žádné mezery v typografii

Záměna spojovníku za pomlčku a anglické uvozovky místo českých. To je evergreen nejčastějších typografických chyb. Nejen s tímto, ale třeba i s nědelitelnými mezerami vám pomohou Jednoznakovky.

kDYŽ OMYLEM ZAPNETE CAPS LOCK

Pokud potřebujete text převést na velká/malá písmena, použijte TextMod. Tento nástroj navíc zvládá třeba i odstranění diakritiky nebo přepsání textu pozpátku (ale nejdřív musíte ukitirkaid ut tinartsdo). 

Znáte znalce?

Pokud vám s pravopisem nebo gramatikou nepomůže IJP (což ve většině případů bude způsobeno vaší neschopností odpověď najít, ne tím, že by tam nebyla), existuje facebooková skupina poslední záchrany – Korektoři a další znalci

Nejenže v této skupině vždy dostanete odpověď, ale ačkoli je to na sociálních sítích neobvyklé, v 99,99 % případů dostanete odpověď přesně na to, na co se ptáte. A jako bonus většinou i s odborným výkladem.

Nevěřte návrhům oprav v textových editorech

Spoléháte na to, že Word nebo Google Docs za vás opraví chyby? Chyba lávky. 

Textové editory jsou fajn na vychytání překlepů, ale s pravopisem a stylistikou jsou stále občas na štíru. Mimochodem, víte, proč se říká „být s něčím na štíru“

Než příště slepě schválíte všechny označené návrhy, zkuste se předtím ještě mrknout do – chvilka napětí a tohle určitě nečekáte – příručky.

Google Docs – text je úryvek z pravopisného cvičení na hledání chyb. Google jich moc nenašel.

 

Vyzkoušeli jste všechny tipy z článku, a stejně s texty bojujete?

Tak se nám ozvěte, naše copywriterka to vymyslí za vás.

 

 

Co si dále přečíst