Cognito roste a mění vlastnickou strukturu

Tiskové zprávy Martina Jelínková

Management digitální agentury Cognito se dohodl s investiční skupinou Natland na odkupu minoritního podílu. CEO a jednatel Cognita Jan Janča tak nově drží 100 % agentury, která letos rychle roste a získává nové zákazníky, mezi které patří už i ČSOB, TV Nova nebo Radio Z. Firmy se dohodly, že výši transakce nebudou komentovat.

Natland držel minoritní podíl od vzniku společnosti v roce 2008 a výrazně pomohl k jejímu úspěchu. „Spolupráce s Natlandem byla vždy skvělá. Jejich pomoc byla nedocenitelná především v prvních pár letech fungování naší agentury. A tím nemyslím jen pomoc finanční, ale především odbornou a morální podporu, které bylo potřeba víc než čehokoli jiného. S Natlandem budeme i nadále spolupracovat, změna vlastnické struktury nám ale dává možnost spustit zaměstnanecký akciový program a zjednoduší se nám některé projekty, u kterých bude možnost provádění účetních výkazů za celou skupinu,” říká Jan Janča, CEO Cognita.

 „Naše investice v Cognitu měla mimo jiné za cíl vytvořit firmu s excelentním zákaznickým servisem postavenou na nadšeném týmu z oboru digitálního marketingu a webového vývoje. Cognito je pro nás jedním z projektů, na němž je vidět úzká spolupráce s managementem, a je dalším z příkladů úspěšného management buy-outu,” říká zakladatel a majoritní vlastník Natlandu Tomáš Raška.

Za 13 let od vstupu Natlandu do společnosti zrealizovalo Cognito webové aplikace, e-shopy a komunikační strategie za více než čtvrt miliardy korun. V roce 2020 posílilo v oblasti vývoje webových aplikací a mohutně investovalo do změny infrastruktury a vývoje vlastních produktů, jako je například webový konfigurátor produktů Guru. 

Natland je česká investiční skupina, která investuje do středně velkých podniků, rezidenčního developmentu a výnosových nemovitostí na českém i slovenském trhu. Aktivně se zapojuje do řízení projektů, je specialistou na krizový management společností, které se ocitnou v problémech. Podporuje také technologické start-upy. Natland založil v roce 2002 Tomáš Raška, který je majoritním vlastníkem, a v současné době má skupina další tři partnery: Janu Sečkářovou, Karla Týce a Davida Manycha.

Co si dále přečíst