Kreativní koncept k oslavám 125 let VUT v Brně

Vysoké učení technické v Brně / 2024

Jak jsme se podíleli na 125. výročí nejstarší brněnské univerzity

Živijó, živijó, živijó!

Píše se rok 2024. Do vesmíru se zatím na dovolenou nelétá, auta jsou stále kolama pevně na asfaltu a teleport v blízké budoucnosti taky nevidíme. Ale pokud se jednou tyto vize stanou skutečností, bude to díky vědeckému pokroku a technologiím. Důležitými aktéry budou Brno, jinak nazýváno evropské Sillicon Valley, a Vysoké učení technické v Brně, které je inkubátorem a základnou pro přední české vědce. Jeden příklad za všechny – světově známý vědec v oboru umělé inteligence Tomáš Mikolov je hrdým absolventem VUT (málokdo řekne tolikrát “VUT” ve svém). Hrdí absolventi pracují i u nás, a tak není s podivem, že jsme se přihlásili do výběrového řízení na dodavatele kreativního konceptu oslav a toto výběrové řízení nakonec vyhráli.

Minulost, nebo budoucnost? To je oč tu běží.

Pokud se jedná o oslavy významného jubilea, často se značky, ale i lidé uchylují k oslavám minulosti a ohlédnutím se za tím vším, co se povedlo. Cílem je poklepat se po rameni, kolik se nám toho povedlo. Ano, minulost je důležitá, je základním stavebním kamenem a bez ní bychom tu nebyli. Ale co budoucnost? Ta je ještě důležitější. A speciálně pokud mluvíme o veřejné vysoké škole. Kvalita vysokoškolského vzdělání významně ovlivňuje veškeré aspekty života – od konkurenceschopnosti absolventů na trhu, přes vědecký a technologický pokrok, až po životní úroveň v místě univerzity.

Proto byla naše volba jasná. Minulost svoje chvíle slávy měla, pojďme se zaměřit na budoucnost. Už dvakrát jsme zmínili vědecký a technologický pokrok (teď potřetí) a ne náhodou. Od nich se odvíjí hlavní myšlenka našeho konceptu.

Od Civilizace až po technologickou excelenci

VUT je součástí strategických projektů ve významných oblastech, jako je např. raketové a letecké inženýrství, polovodiče, elektronová mikroskopie, jaderná energetika a mnohem víc. Zní to cool? Ano, chvílemi pro technologicky-méně-gramotné až jako sci-fi. Proto jsme v prvním moodboardu pracovali s Civilizací či Big Bang Theory a postupnou krystalizací jsme se dopracovali k technologické excelenci, která metaforicky začíná velkým třeskem v roce 1899, kdy vzniklo VUT, a symbolizuje tak začátek cesty univerzity k technologické excelenci, respektive od tohoto okamžiku VUT technologickou excelenci rozvíjí. 

Technika bez technické kresby? Neexistuje.

Nápad je jedna věc, jeho grafické zpracování je věc druhá. Zde jsme pracovali s pravidly, která se opakují vždy a všude – diferenciace a distinktivnost jsou cestou k úspěchu. Proto jsme celý koncept založili na těch nejdůležitějších atributech, které univerzita má:

  • Středobodem celého konceptu je ikonický symbol T.
  • Design je v minimalistickém černo-bílo-červeném stylu (barvy univerzity).
  • Průvodním claimem je rozvíjení technologické excelence.

Atributy jsme vizuálně propojili s technickým stylem kresby – ať už ikonického T, tak s dílčími ilustracemi v rámci jednotlivých výstupů.

I digitální agentura umí offline

Kreativní koncepty zásadně připravujeme funkční tak, aby s nimi byli schopni pracovat i pracovníci mimo design, a zároveň aby byly využitelné pro online i offline (OOH a rádio nejsou mrtvé kanály!). V tomto případě aby koncept fungoval na univerzitní i fakultní úrovni a pro odbornou cílovou skupinu i širokou veřejnost. Na fakultní úrovni tak upravujeme barevnost dle brandového manuálu. A textaci stěžejních oblastí, ve kterých VUT hraje významnou roli, upravujeme dle konkrétního využití (umístění, typ akce, apod.).

Líbí se vám naše práce? Rádi mrkneme i na váš projekt.

Kontaktujte nás

Další reference