Největší marketingové faily posledních let aneb reklamy, které pobouřily svět

Marketing Martina Jelínková

I dobrá myšlenka může mít příšerné zpracování. A i dobrá myšlenka s dobrým zpracováním se může vymknout kontrole a žít si svým vlastním životem. A ukočírovat to pak nezvládne ani tým nejlepších markeťáků.

Z jakých důvodů může marketingová strategie zkrachovat?

  • Není promyšlená od začátku do konce

  • Nemluví k cílové skupině

  • Příliš málo kreativity

  • Příliš mnoho kreativity

  • Nepodporuje značku

  • Vznikne ve špatnou dobu

První a poslední bod byly tím nejčastějším důvodem, proč se kampaně, které vám hodláme v tomto článku připomenout, setkaly s tak obrovským neúspěchem.

Gillette: Pravý muž

Značka Procter and Gamble se v globální reklamě z roku 2019 na holicí strojky Gillette rozhodla ukázat špatné příklady toxické maskulinity, šovinismu a sexismu. Někteří na původním záměru oceňovali, že se snaží eliminovat projevy agresivity a nevybíravého chování vůči ženám, jiní se však rozhodli výrobky Gillette bojkotovat.

Proč reklama útočí na muže, tedy na své zákazníky, znělo z médií. Většina ale Gillette nevyčítala ani tak myšlenku, jako spíš scénář a způsob zpracování. V rámci boje proti stereotypizaci totiž stereotypizoval svoji cílovou skupinu...

Dalším problém je ten, že značka s tímto tématem sama nepřišla (jako tomu bylo například u Dove a tématu bodyshamingu a přirozené krásy), spíš se jen takzvaně svezla na vlně toho, co zrovna bylo in.

Zdroj: bbc.com

Přechod od machismu k výchově gentlemanů Gillette nevyšel příliš hladce. Reklamu si následně vzali na paškál internetoví vtipálci a vzniklo memečko, na které jste, pokud jste jen trošku na sítích, určitě natrefili i vy.

V Gillette chtěli dojmout, místo toho pobavili. Pokud se ale budeme držet starého dobrého „špatná reklama, taky reklama“, za fail to označit nemůžeme.

Reklamu můžete sami zhodnotit TADY.

Pepsi, Kendall a světový mír

Prů**r z tohohle videa dosáhl až takových rozměrů, že odstoupil sám šéf Pepsi.

V tomto spotu vlastně máte všechno. Silnou značku, nápad, kolizi, krizi, perpetii, (chcete-li to po hollywoodsku, tak i plottwist), k tomu celospolečenský problém, světovou hvězdu a sexy ženu k tomu… Zkrátka všechno, co si můžete v reklamě přát a co působí na naše emoce… Prostě recept na úspěch, no ne?

Problém Pepsi byl možná ten, že se do reklamy snažili narvat všechno naráz. Ve svém spotu posílá Pepsi hvězdu realityshow, influencerku a nejmladší „Kardashianku“ Kendall Jenner na demonstraci v rámci hnutí Black Lives Matter, vlny protestů, která se loni prohnala Státy jako reakce na smrtelný policejní zásah proti afroameričanovi George Floydovi.

Zdroj: The New York Times

Spot (který máte níže, i když Pepsi udělala vše pro to, aby influencerka s modrou plechovkou navždy zmizela z vod internetu) graduje tím, že Kendall jako anděl spásy vstupuje mezi policii a demonstranty a rozvířený spor urovnává tím, že policistovi nabídne colový nápoj…

Tolik hejtů, kolik se následně sneslo na Kendall s Pepsi, si užili málokteří reklamní tvůrci. Reklama byla kritizovaná ze strany laické i odborné veřejnosti a sám tehdejší prezident PepsiCo Brad Jakeman řekl médiím, že to celé „považuje za nejhorší zážitek své kariéry“. A krátce na to z firmy odešel.

Celé video je ke zhlédnutí ZDE.

Adidas: Gratulujeme, neroztrhala vás bomba!

Pokud řekneme Bostonský maraton, mnohým z nás se vybaví tragédie, která se na tomto proslulém běhu odehrála v roce 2013. Při bombovém útoku zde zahynuli 3 lidé, dalších 264 lidí bylo zraněno. Následující rok se běh nekonal a dodnes málokterý účastník dokáže vymazat tuto strašnou událost z hlavy.

Komu se ale tragédie tak trošku vypařila z hlavy, byli markeťáci Adidasu. V roce 2017, tedy pouhé čtyři roky poté, rozeslali úspěšným účastníkům maratonu e-mail s názvem „Gratulujeme, přežili jste maraton!“

V angličtině se totiž stejně jako v češtině sloveso „přežít“ často používá jako nadsázka spojená se sportovním výkonem. Věty jako „Dnešní spinning jsem sotva přežila!“ nebo „Snad přežijeme zítřejší fotbalovej match…“ se v hovorové konverzaci běžně používají, jenže v kontextu tragické bostonské události najednou „přežít“ dostává úplně jiný a velmi nešťastný význam.

Tady ani nemusíme uvádět, kolika lidí se takový e-mail dotknul…

Zdroj: Twitter Jason Lonsdale

Podobný fail se povedl v Texasu společnosti Airbnb pomáhající klientům krátkodobě pronajímat byty. Šlo o dobrou kampaň, která ale byla spuštěna ve špatný čas. Newslettery na téma „Plovoucí bydlení“ nabízely neotřelé zpracování interiérů a nápaditý bytový design, a text k nim byl zpracován s umem. Trefný byl i slogan „zůstaňte nad vodou“. Špatně byla pouze doba rozesílky – ani ne týden po záplavách v Houstonu…

220 Voltswagenů

A u špatného načasování ještě zůstaneme. Měl to být aprílový žertík, jenže byl vypuštěný trošku předčasně a vysvětlovat pak všem, že šlo pouze o legraci, dalo PR týmu této slavné německé automobilky pořádně zabrat.

„Začali jsme vyrábět elektrická auta, a tak jsme si řekli, že je na čase trochu pozměnit brand. Naše elektromobily nově v USA dostanete pod značkou Voltswagen.“ Prostě Volt jakožto jednotka elektrického napětí, chápeme se?

Zdroj: metro.co.uk

Automobilka „zprávu o přejmenování“ však nevypustila 1. dubna, ale o dva dny dřív. Hodně nepovedený žert, neslo se ze strany veřejnosti. Nicméně, nutno dodat, že automobilce se podařilo upozornit na svůj nový elektromobil ID.4, takže zase takový fail tato kampaň nebyla…

Stalin a já

Potravinová společnost Walkers uspořádala na svém facebookovém profilu soutěž o lístky na sportovní utkání. Lidé jim měli posílat svá selfiečka, přičemž ta vítězná dostanou lístky a ze zbytku se vytvoří velká společná koláž. Jak už to ale na sítích bývá, trollové nikdy nespí, a tak se stalo, že společnosti začali lidé jako svá „selfie“ posílat fotky zločinců, vrahů a diktátorů. A tady celý PR tým trošičku zaspal, protože si zaslané fotografie nezkontroloval a ve výsledku se tak vedle selfieček soutěžících objevil třeba Stalin, Mao Ce Tung nebo Charles Manson.

Zdroj: thesun.co.uk

Ženský a auta se nepůjčují. Audi o tom (už) ví svoje

„Důležitá rozhodnutí je potřeba učinit opatrně“ – slogan, který měl potenciál. My v Cognitu si nemyslíme, že reklama, kterou vám chceme představit jako třetí největší marketingový fail minulých let, je špatná. Jen se netrefila do kontextu doby.

V reklamě Audi přistoupí k mladému páru před oltářem matka ženicha a začne podrobně zkoumat nevěstu. Prohlíží jí zuby, porovnává velikost nosu, tahá ji za uši… A teprve, až si chudáka zmatenou dívku pořádně prohlídne, dá svolení ke svatbě. Protože přece „důležitá rozhodnutí je potřeba učinit opatrně“.
 .

Zdroj: bbc.om

Reklama snižuje hodnotu ženy na hodnotu auta, zněla odezva. Žena není stroj. Ženu si máš přece brát, protože ji miluješ jako celek a se vším všudy, a ne porovnávat jednotlivé parametry! Není to vtipné, je to urážející, znělo ze všech stran.

Názor si můžete sami udělat TADY.

A jaké z toho plyne poučení pro všechny markeťáky, copíky a kreativce? To, že máte humor černější než ostravský uhlí, ještě neznamená, že jej budou mít i vaši klienti. Jo, humor v reklamě umí oslovit, jenže se s ním musí opatrně zvlášť dnes, v době hyperkorektní. Doma se smějte, čemu chcete, ale při tvorbě reklamy pro jednu z největších světových automobilek zkuste víc myslet, než odevzdáte scénář.

Co si dále přečíst