Konverze na Facebooku přes Google Tag Manager

Marketing Eliška Saktorová

Vymysleli jste na Facebooku úžasnou kampaň, lidi na ni klikají, to je parádní, CTR stále roste, ale co dál? Tento článek bude o tom, co podchytit při nastavování konverzí, abyste zpětně dokázali co nejlépe vyhodnotit nasbíraná data.

GTM, konverze, Facebook

Facebook pixel

Facebook pixel je kód, díky němuž můžete měřit konverze a sbírat publikum pro opětovné oslovování návštěvníků svých stránek (remarketing). Facebook pixel získáte ve chvíli, kdy si založíte reklamní účet na Facebooku. Každý účet má svůj unikátní kód a najdete jej v menu pod příznačným pojmenovaním Pixely.

Jak FB pixel nasadit

FB pixel buď nasadíte přímo do kódu webu, nebo přes Google Tag Manager (GTM). Vyberte si a nasaďte jej pouze jedním způsobem, protože jinak byste konverzi měřili dvakrát. Když si FB pixel nasadíte přes GTM, můžete poměrně variabilně měřit cokoli si vyberete, konverze, návštěvnost, prokliky atd. Právě proto jsme FB pixel implementovali přes GTM. Výsledky měření bude GTM posílat do vašeho reklamního účtu na Facebooku. Google Tag Manager si můžete představit jako prostředníka, který poslouží vašemu měření. Sám jako takový neshromažďuje ani nezobrazuje výsledky měření, ale posílá je označkované zpět do původní služby (Facebooku, Google Analytics atd.)

Ať už nastavujete jakoukoli konverzi, postup je vždy stejný:

 • Definujte si vlastní konverze v účtu na Facebooku.
 • Nasaďte FB pixel přes GTM.
 • Určete v GTM pravidla, která budou zachytávat aktivitu a pomocí značek odesílat výsledky zpátky do reklamního účtu na Facebooku.

Pojďme si to popsat podrobně.

Definujte si konverze

Pokud si jako marketingový cíl nastavíte zvýšení konverzí na své webové stránce, chcete poměrně logicky tyto konverze měřit. Facebook vás nepustí dál, pokud si nezvolíte, jakou akci považujete za konverzi. Vlastní konverzi si můžete určit pomocí URL, na kterou se návštěvník proklikne a splní tím reklamní cíl, nebo pomocí události (event).

My budeme nastavovat událost. Vašim účelům ovšem může lépe vyhovovat nastavení URL, např. u děkovné stránky po nakoupení v e-shopu nebo při stažení e-booku.

 1. Začněte tím, že si zvolíte, jakou akci chcete měřit. Například naše kampaň byla zaměřena na nábor, proto jsme si určili, že budeme sledovat, kolik lidí přejde z landing page (web č. 1) na stránku XY (web č. 2) kliknutím na určité tlačítko.
 2. Konverze si definujeme přes tlačítko v menu Vlastní konverze >> Vytvořit vlastní konverzi >> Událost. Konverzi si také detailně pojmenujte, zvlášť pokud jich zakládáte více. Pokud si nezvolíte událost, ale URL, vaše cesta tímto končí. Po uložení máte vlastní konverzi nastavenou.
 3. Vlastní konverzi máte nyní vytvořenou. Dále musíte takto definovanou konverzi nasadit do kódu webu, nebo přes GTM, aby se vám také měřila.

Upravte si pixel podle obrazu svého

 1. Základní formát FB pixelu měří pouze návštěvnost stránky (PageViews). My však chceme ještě navíc zaznamenávat tzv. ViewContent, zhlédnutí jistého obsahu, proto FB pixel musíme malinko upravit.
 2. Jděte přes menu do složky Pixely >> Nastavit >> Správce značek, kde si Facebook pixel zkopírujte do poznámkového bloku a upravte jej tak, aby tam mezi měřicími parametry bylo místo výchozího PageView jen ViewContent a vaše specifické označení (v našem příkladu “Lalala”). 

V našem případě to bude vypadat takto:

<!-- Facebook Pixel Code -->
<script>
!function(f,b,e,v,n,t,s){if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};if(!f._fbq)f._fbq=n;
n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0';n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,
document,'script','https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js');
fbq('init', 'číslo vašeho FB pixelu');
fbq('track', 'PageView'); fbq('track', 'ViewContent', { content_type:'Lalala' });
</script>

<noscript><img height="1" width="1" style="display:none"
src="https://www.facebook.com/tr?id=818774308146345&ev=PageView&noscript=1"/>
<img height="1" width="1" border="0" alt="" style="display:none"
src="https://www.facebook.com/tr?id=<číslo  vašeho FB pixelu>&ev=ViewContent&cd[content_type]=Lalala"/>
</noscript>
<!-- DO NOT MODIFY -->
<!-- End Facebook Pixel Code -->

Kouzlení v Google Tag Manageru

Přes GTM nasadíte oba dva pixely, ten základní i ten, který jste si upravili. Otevřete si GTM a vytvořte si dvě značky (tagy): Jedna bude zaznamenávat PageViews, druhá ViewContent (nebo jakoukoli jinou událost, kterou jste si zvolili za konverzi).

 1. Menu vlevo >> Značky >> Nová
 2. Značku si pojmenujte, např. „FCB pixel PageViews“ a pokračujte na Konfigurace >> Typ: Vlastní HTML a vložte si Facebook pixel v základním formátu.
 3. K takto vytvořené značce musíte přiřadit pravidlo (trigger), při kterém se bude spouštět. V tomto případě na všech stránkách (All Pages).
 4. První značku máte nastavenou. Fičíme dál.
 5. Úplně stejně pokračujte i u druhé značky, kterou si nazveme např. „FCB pixel ViewContent“, a vložte upravený FB pixel obohacený o definici vlastní konverze, kde navíc vymažete řádek o měření PageViews, protože by se vám to měřilo dvakrát. V našem případě se jedná právě o ten FB pixel uvedený výše.

A opět: Značka jako taková by nám nic neměřila, musíte si ještě určit, při jaké akci se má spouštět.

 1. Jdeme na Pravidla >> Nové >> Typ pravidla, v našem případně Kliknutí – všechny prvky >> Click text atd. Vaše definice pravidla bude přirozeně odlišná od té naší.
 2. Nově vytvořené značky publikujte.
 3. Pokud je vše nasazeno správně, tak si stačí prokliknout z landing page na web č. 2 a následně se podívat na Facebook do seznamu vlastních konverzí. Pokud u příslušné konverze najdete aktivní status, který svítí zeleně, máte vyhráno.

Hotovo. Pokud byste měli otázky, stačí nás kontaktovat, rádi poradíme.

Napište nám

* Spoluautor: Lucie Kuželíková

 

Co si dále přečíst