Jak se žije vývojářům v Cognitu

Technologie Eliška Saktorová

Rozhovor s Ondřejem Jonášem, vedoucím vývojářského oddělení

Ondra Jonáš má vždy po ruce krabici sladkostí.

Ondro, vzpomeneš si na své začátky v Cognitu? Popiš nám, jak to probíhalo. 

Pamatuju si, že to pro mě bylo něco nového. Měl jsem v tu dobu sice nějaké zkušenosti, ale nebyl jsem zvyklý pracovat v týmu. Spoléhal jsem se jen sám na sebe. Když jsem nastoupil, tak mi hodně pomáhal tehdejší šéf vývoje Petr Janů. Díky němu jsem si zvykl na nové prostředí, styl vývoje a další nezbytné standardy. Pokud jsem narazil na něco, čemu jsem nerozuměl, nebo nastal problém, vždy mi vše vysvětlil. Podobný přístup se teď snažím jako vedoucí razit i já.

Na jakém typu projektů nejčastěji pracujete?

Jakožto digitální agentura děláme nejčastěji weby, softwary na míru nebo intranety. Projekty se odvíjejí od zadané práce – máme specialisty na front-end i back-end. Já osobně aktuálně nejvíc pracuji s naším CMS postaveným na Symfony, s Twig šablonami, JavaScriptem a v neposlední řadě také s Dockrem. Kluci na back-endu primárně staví na PHP, ale máme i projekty, kde je back-end komplet postaven v JavaScriptu. Navíc při spolupráci s firmami v rámci skupiny Mindforge se setkáváme také s kódem v Pythonu.

Zmínil jsi, že Cognito úzce spolupracuje i s jinými firmami v rámci skupiny MindForge, Mohl bys trošku přiblížit, jak to probíhá?

Tak třeba společnost Gauss Algoritmic: Tam pracují nejen vývojáři, ale i fyzici a matematici. Věnují se projektům využívajícím machine learning, AI nebo prediktivní analytiku. Dále se podílíme na projektech firmy SODAT SW, která se zabývá kyberbezpečností a ochranou dat.  

Jakou máte pracovní dobu? Dneska také každého zajímá, jestli může pracovat z domu. 

Naše základní pracovní doba začíná od 9:00 a končí v 15:00. To je čas, kdy by každý vývojář měl být v kanceláři. Je to hlavně kvůli tomu, aby spolu kolegové, kteří pracují na stejném projektu, mohli komunikovat. Z očí do očí se všechno vyřeší rychleji, efektivněji a jednodušeji, než kdybychom se domlouvali na dálku po e-mailu nebo chatu. To nám potvrdila léta zkušeností. Je pak už na každém, kde zbývající pracovní dobu od 15 do 9 stráví. Třeba já většinou chodím ráno na 6:00. V kanceláři je klid, stihnu toho nejvíc a odcházím brzy odpoledne. Jo, a pokud si občas potřebujete něco vyřídit, tak to jen oznámíte kolegům, aby vás někdo nenaháněl, když tu nebudete, a v klidu si odběhnete. Případně se dá domluvit i občasný home office. Když je hotová práce, není problém se domluvit.

Co zhruba by měl uchazeč očekávat na pohovoru? Co vás zajímá? Co musí uchazeč umět?

Rozhodně by neměl očekávat, že na pohovor dorazí „kravaťáci“ a budou s ním řešit obecné otázky typu Kde chcete být za 5 let. Může se připravit na klidné, neformální prostředí a na pohovoru nás zajímají hlavně znalosti a zkušenosti. Podle typu pozice si vyzkoušíme na pár praktických příkladech, jak dokáže přemýšlet a případně i improvizovat. Nebude nás až tak pálit, kolik má za sebou odpracovaných let, ale právě jeho dovednosti. 
I když nebude znát všechny věci na 100 %, je důležité, aby měl zápal a chuť se dál vzdělávat. Pokud mu právě toto nebude chybět, tak ho určitě rádi přiučíme novým věcem. Já sice stále mluvím v mužském rodě, ale hledáme i holky. Zrovna nedávno jsme přijali kodérku Evu. Takže, dámy, nebojte se, holkám v IT fandíme.
 

Co si dále přečíst

Z deníčku UX/UI designeraZ deníčku UX/UI designera
Z deníčku UX/UI designera

Když jste UX/UI designérem, váš mozek se musí stát nástrojem k ovládání široké škály schopností – od psychologie uživatelů, přes technickou preciz...

Design

Cognito.cz, s.r.o.