Zákulisí první AI kampaně pro Evropu 2

Jak jde technologie a kreativita ruku v ruce

Jaro 2023 přineslo boom AI technologií mezi běžnou populací - svět (i náš český rybníček) mluví o ChatGPT a MidJourney a nebylo média, které by neukázalo nějaký obsah vygenerovaný umělou inteligencí. Věděli jsme, že nemůžeme usnout na vavřínech a musíme pro naše klienty vymyslet, jak se na této vlně svézt tak, aby to dávalo smysl. Spojili jsme síly s rádiem Evropa 2 a rozhodli se propojit technologii a kreativitu v ČR zatím nevídaným způsobem. Během necelého měsíce vznikla první AI kampaň, která osvěžila do té doby osvědčený dlouhodobý komunikační koncept rádia “Držíme ti flek”.

Jak to celé začalo…

S medializací AI nejen v profesionální sféře jsme si my i klient uvědomili, že je potřeba přijít s něčím rychle výjimečným.

„Umělá inteligence ve všech podobách nabírá na popularitě a my chtěli být mezi prvními, kdo ji využije kreativně pro své marketingové aktivity“
Lubor Zoufal,
Head Of Digital ve společnosti
Active Radio

Cílem bylo vytvoření webové aplikace, která by doplnila již existující komunikační koncept značky Evropa 2 a namotivovala posluchače k další interakci s obsahem - sdílení, komentování a virální šíření. Co nám v tom pomohlo? Kromě dobré kávy hlavně AI nástroje MidJourney a ChatGPT.

V Cognito dlouhodobě pracujeme na tom, abychom naše klienty udrželi vždy o krok před konkurencí. AI nástroje v různých podobách využíváme pro zlepšení interních procesů a nově jsme se rozhodli nabyté zkušenosti aplikovat v rámci přípravy první AI brandové kampaně pro klienta.

Slovo dalo slovo a my se pustili do práce.

Náš kreAItivní proces

Na projektu v Cognito pracovaly paralelně 2 týmy:

  • Tým designérů a programátorů - ten měl na starost přípravu samotné webové aplikace od prototypu, přes design až po integraci OpenAI API pro generování textového popisu obrázku.
  • Tým “prompterů” a copywriterů - na jeho bedrech bylo vytvořit vhodné zadání pro generování vizuálů a na to navazující texty, které je budou popisovat.

Nástroj MidJourney nám umožnil generovat vizuální obsah na míru, zatímco ChatGPT byl klíčový pro generování doplňkových textů s popisem scény.  Díky efektivnímu nastavení procesů obou týmů se nám v řádu jednotek dní podařilo nejen navrhnout a naprogramovat webovou aplikaci, ale také vygenerovat tisíce variant unikátních vizuálů, které ve spojení s kontextuálním generováním popisů a hashtagů dávají dohromady finální obrázek s moderátorem ke sdílení na sociálních sítích. Ušetřili jsme stovky člověkohodin designéra a copywritera. 
 

Jak jsme klíčová slova proměňovali v prompty a prompty v ulítlé vizuály.

V rámci webové aplikace si může každý posluchač Evropy 2 vytvořit svůj vlastní vizuál s oblíbeným moderátorem v unikátních (i bizarních) scénách. Slogan 'Držíme ti flek' odráží hlavní myšlenku konceptu, ve kterém jsou posluchači Evropy 2 součástí značky a celé moderátorské party Evropy 2 kdekoliv a kdykoliv. Celá webová aplikace byla navržená tak, aby se fanoušci mohli zapojit do procesu co nejjednodušejí a sdílet obsah na sociálních sítích v různých formátech.

Vyzkoušet appku

Nástrahy a výzvy práce s AI

Ne všechno bylo hladké jako šéfova pleška. Synchronizace AI generovaného obsahu s tone-of-voice značky a konkrétním obsahem byla jednou z výzev, hned za potřebou “negativního promptingu” pro zabránění generování obsahu, který by nebyl v souladu s brand safety značky.

Najít rovnováhu mezi technologií a kreativitou aneb naučit AI nebýt sprostou, držet přátelský tón a nenechat ji si příliš vymýšlet. V rámci přípravy jsme rovněž testovali několik jazykových modelů, které OpenAI nabízí, abychom dosáhli co nejpřirozenějších textových výsledků, které maximálně korespondovaly s generovanými vizuály. Právě nástroj MidJourney se stal motorem pro generování vizuálního obsahu. Díky němu jsme vytvořili stovky různých pozadí v krátkém čase, což by ručně trvalo týdny, ne-li měsíce.

Poslední výzvou bylo umožnit posluchačům co nejsnáze sdílet vytvořený obsah na jejich oblíbené sociální síti. To jsme jim umožnili přípravou výsledných obrázků v několika formátech - na výšku (pro formát jako je Instagram nebo Facebook stories), na šířku (standard, se kterým je třeba počítat) i v poměru stran 1:1 pro klasické příspěvky do feedu.

Od prototypu po finální design webové aplikace.

Výsledek, aneb … zadařilo se?

I po více než šesti měsících je webová aplikace stále aktivní a umožňuje posluchačům tvořit a sdílet unikátní vizuály doprovázeny vtipnými komentáři a poutavými příběhy. Ačkoliv jsme byli svědky rychlého nárůstu AI v marketingovém sektoru, naše spolupráce s Evropou 2 ukázala, že klíčem k úspěchu je kombinace vhodné technologie s hlubokým porozuměním značky a cílové skupiny. Naše zkušenosti s tímto projektem ukázaly, že AI nejen optimalizuje procesy a šetří náklady, ale také otevírá nové možnosti kreativity a inovace. 

Pokud se ptáte, jak může umělá inteligence podpořit vaše marketingové cíle a jak může vaše značka profitovat z toho, co jsme se naučili z naší spolupráce s Evropou 2, rádi se s vámi podělíme o své nápady a zkušenosti. Ozvěte se nám na marketing@cognito.cz a pojďme společně vytvářet další inovativní kampaně.

Líbí se vám naše práce? Rádi mrkneme i na váš projekt.

Kontaktujte nás

Další reference