Jak aktivovat ChatGPT Code Interpreter a k čemu ho použít

Novinky Jan Janča

Na výročí upálení Jana Husa přiložili v OpenAI pěkných pár polen pod kotel, a v tichosti do světa vypustili bič boží v podobě pluginu Code Interpreter. Název je to kryptický, takže z něj může běžný uživatel nabýt dojmu, že se jedná od nástroj určený především vývojářům, a ne o mocnou magii zpřístupňující datovou analytiku lidem, kteří v hodinách matematiky raději jedli pod lavicí Nutellu.

Co je to ChatGPT Code Interpreter a proč je cool

Code Interpreter je experimentální plugin, který si mohou aktivovat všichni uživatelé využívající placenou verzi ChatgGPT Plus. S jeho pomocí můžete do ChatGPT nahrát soubor a nechat ho analyzovat tak, jak by to s využitím programovacího jazyka Python udělal dobrý datový analytik.

Nemusíte umět syntaxi Pythonu, nemusíte být matematici, pouze musíte vědět, co chcete zjistit a mít obecnou představu o tom, jak by měly vypadat výsledky, případně mít po ruce někoho matematicky vzdělanějšího, kdo vám výstupy zkontroluje. Jedná se o experimentální funkci, takže důrazně doporučuji používat při hodnocení výstupů kritické myšlení.

Code Interpreter zvládne zpracovat běžné textové soubory, aniž byste mu dopředu popisovali jejich strukturu. Zpracuje data z CSV souboru, ale dokáže si vytáhnout hodnoty i z uloženého HTML (webové stránky). Ale nepředbíhejme a nejprve si ukažme jak plugin nainstalovat.

Jak aktivovat Code Interpreter

V první řadě musíte mít placenou verzi ChatGPT Plus, která stojí bez DPH 20$ měsíčně. Aktivovat si ji může každý s platnou platební kartou s dostatečným zůstatkem. Jestliže s dvaceti dolarovou investicí stále váháte, vězte, že je její návratnost, v porovnání s třemi roky strávenými na FSS MUNI nebo podobných ústavech, minimálně v horizontu nejbližších pěti let, olbřímí. Pokud máte toto rozhodnutí za sebou, postupujte v aktivaci Code Interpreteru podle následujícího návodu.

1. Klikněte na tři tečky vlevo dole vedle vašeho uživatelského jména
Jak aktivovat Code Interpreter - step 1.
2. Vyroluje se menu, ve kterém klikněte na položku Settings.
Jak aktivovat Code Interpreter - step 2.
3. Zapněte experimentální funkce

Vyskočí na vás okno, ve kterém zvolíte položku: „Beta features“ a v ní zapnete jak položku „Plugins“ (bude se vám hodit, protože v plugin storu je hromada užitečných nástrojů), tak i „Code Interpreter“. 

Jak aktivovat Code Interpreter - step 3.
4. Přepněte na model GPT4 a aktivujte Code Interpreter

Defaultně má ChatGPT nastaven model GPT 3.5. Pro využití pluginu musíte přepnout na 4 a zatrhnout, že chcete využívat Code interpreter. Hotovo, plugin máte aktivní.

Jak aktivovat Code Interpreter - step 4.

Ukázka použití Code Interpreteru numero uno

1. Připravil jsem datový soubor

Jak jsem psal výše, Code Interpreter slouží k analýze souborů dat, takže si pro praktickou ukázku nejprve nějaký soubor musíme pořídit. Protože jsem líný, tak jsem zvolil data ze služby Google Trends, přesněji data o hledanosti značek zubních past v posledních 5 letech.

Jak aktivovat Code Interpreter - priklad 1. 
2. Nahrál jsem data do ChatGPT

K nahrání souboru slouží malé tlačítko +, které se vám objeví u vstupního dialogu chatu jakmile máte aktivovaný plugin Code Interpreter.

Jak aktivovat Code Interpreter - priklad 2. 
3. Stručně jsem popsal jaká data v souboru jsou a co z nich chci získat

Po nahrání souboru jsem ChatGPT dal jen velice obecnou informaci o tom, co soubor obsahuje. Ani slovo o struktuře nebo formátu jednotlivých sloupců. Code Interpreter během pár sekund strukturu analyzoval a zjistil, kde se nachází popisy dat, a kde hodnoty.

Jak aktivovat Code Interpreter - priklad 3. 
4. Code Interpreter soubor analyzoval a vypsal první výstupy

Bez mé interakce zpracoval základní statistickou analýzu hledanosti značek v celém sledovaném období a na základě mého požadavku navíc zjistil, jak se vyvíjela hledanost v jednotlivých měsících roku. V černém poli je zdrojový kód řešení úlohy v Pythonu, který si můžete zobrazit kliknutím na odkaz “Show work”.

Jak aktivovat Code Interpreter - priklad 4a. 
Jak aktivovat Code Interpreter - priklad 4b. 

Jak aktivovat Code Interpreter - priklad 4c.

5. Přidal jsem další soubor s daty

Code Interpreter ale umí pracovat i s několika soubory naráz, takže jsem mu přihodil další soubor z Google trends obsahující data o hledanosti frází potenciálně souvisejících s hledaností jednotlivých značek zubních past a požádal ho, aby našel případné korelace.

Jak aktivovat Code Interpreter - priklad 5. 
6. Za chvíli jsem měl k dispozici výsledky

Výsledky sice nejsou statisticky nijak významné, ale kdybych chtěl podobnou analýzu udělat v pythoním notebooku nebo třeba Google Sheets, trvalo by mi to hodinu. Člověku neznalému syntaxe klidně i den.

Jak aktivovat Code Interpreter - priklad 6. 

Ukázka použití Code Interpreteru numero due

Protože zrovna vystavujeme výkazy práce za červen, nahrál jsem do pluginu také soubor s natrackovaným časem na projektech u nás v Cognito za minulý měsíc. 

1. Nahrál jsem soubor s natrackovaným časem

Nahrál jsem soubor, stručně popsal, co obsahuje a požádal o analýzu produktivity práce. Code Interpreteru chvilku trvalo než si soubor o několika tisících řádcích načetl, a pak nabídl co všechno s ním dokáže provést.

Jak aktivovat Code Interpreter - priklad 7.
2. Užitečné výsledky jsem dostal za pár vteřin

To že prací na úkolu strávíme průměrně 1.38 hodiny jsem nikdy nepovažoval za podstatné zjišťovat, ale teprve, když jsem tu hodnotu viděl, došlo mi, že ji lze využít při plánování servisních kapacit. Jen tak pro zábavu jsem si nechal ještě vykreslit graf s počtem odpracovaných hodin po dnech. Za pár sekund bylo hotovo. 

Jak aktivovat Code Interpreter - priklad 8.
Jak aktivovat Code Interpreter - priklad 8.

Pro koho je a komu se vyplatí Code Interpreter

Speciálně mezi digitálními marketéry je spousta lidí, kteří se dokáží správně zeptat, ale nemají matematický aparát na to, aby z dat získali potřebné odpovědi. Code Interpreter je pro ně dar z nebes, protože už nemusí čekat, až jim požadované informace dodají datoví analytici. Uživatel Code Interpreteru ale musí stále rozumět údajům, se kterými pracuje, aby byl schopen kriticky zhodnotit předkládaný výstup. Bezhlavé využívání pluginu, nedejbože na klientských datech, důrazně nedoporučuji.

Co si dále přečíst