Naučili jsme banku mluvit lidsky

Československá obchodní banka, a. s. / 2017–2023

Copywriting pro ČSOB

V Cognito jsme spolupráci s ČSOB navázali v roce 2016 a od té doby jsme ji jen prohlubovali. V tom roce ČSOB spouštělo CEB, tedy internet banking pro firmy a korporace, a na nás bylo k celé aplikaci vytvořit texty.

Odborně správné, ale zároveň na první dobrou srozumitelné pro laika. Takové musí být veškeré texty na webu i v aplikaci. Klient se v nich musí okamžitě zorientovat, dobře zvládnutý copywriting společně s UX a UI řešením jej musí dovést tam, kam chce nebo potřebuje.

Oblasti spolupráce:

 • Rozsáhlý copywriting pro veřejný web i bankovní aplikace v ČJ i AJ
 • Sjednocení terminologie napříč systémem
 • Dozor nad jejím dodržováním
 • Tvorba a průběžná aktualizace slovníku
 • Tvorba metodiky pro tvorbu textů ve velkém objemu

Pojmy, ne dojmy

Bankovnictví, to je odvětví, kde na slovíčkaření není prostor a kde každý pojem musí být jasně definován. Každá dvojznačnost totiž může stát klienta čas a banku peníze. Dodržování terminologie je proto potřeba neustále hlídat, značnou část naší práce tvoří přeformulování bankovních frází do pro klienta srozumitelného jazyka.

Průběžně sestavujeme český i anglický slovník, ladíme jednotlivé pojmy. Vytvořili jsme základní pravidla pro komunikaci, která se dodnes dodržují napříč platformou. Na konzistenci slovních spojení a odborných pojmů dohlížíme prakticky nonstop, i při sebemenším dílčím úkolu. 
 

„Kvalita textů, schopnost orientace v celkové problematice a zvládnutí odborné terminologie v češtině i angličtině jsou důvody, proč spolupráci s Cognito prohlubujeme.“
Jan Glas, Change Manager for Relationship Service Banking


„Kate, kde najdu nejbližší bankomat?“

Virtuální asistentka Kate byl jeden z největších projektů za roky spolupráce. 

Kate je multifunkční chatbot. Komunikace s chatbotkou Kate musí probíhat stejně jako s živým člověkem, tomu odpovídaly i naše texty.

Co to znamenalo pro nás? Otextovat a přeložit tisíce řádků s otázkami a odpověďmi, naučit Kate nejen mluvit lidskou řečí, ale hlavně rychle a efektivně řešit problémy bankovních klientů.

Chytrou bankovní asistentku jsme naučili small talk, zodpovídat otázky klientů, radit ohledně internetbankingu, obratem podat informace ohledně pojištění, půjček a mnoho dalšího. Pokud využíváte online služby ČSOB, Kate mluvící naší řečí vám expirace smluv, denní limity nebo příkazy k úhradě pomáhá měnit dodnes.
 

„Profesionálové z Cognito nám dlouhodobě pomáhají udržet konzistenci tonality, pojmů a hlavně srozumitelnosti na veřejných stránkách firemního a korporátního bankovnictví a ve službě CEB, mobilním bankovnictví pro firmy.“
Jan Glas, Change Manager for Relationship Service Banking


Virtuální pobočka je celá online

Další z objemných projektů přišel za začátku roku 2022. Veškeré požadavky na bankovní produkty a služby přecházely do onlinu a bylo potřeba otextovat desítky různých kroků a formulářů.

Většina úkonů přešla do plně automatizovaných procesů, schvalování i aktivování produktů mělo probíhat online ve Virtuální pobočce. Na nás bylo v jednotlivých krocích procesu formulovat texty a postarat se o jejich překlad do angličtiny.

Téměř roční práce úspěšně skončila spuštěním nových funkcí Virtuální pobočky na podzim 2022. Teď už byznysmeni vyřídí vše z pohodlí kanceláře bez nutnosti chodit fyzicky do banky.

Zákon a pořádek v reklamní textařině

Kromě těchto velkých projektů pro ČSOB už 7 let pracujeme na spoustě dílčích věcí, od textace uživatelských příruček, přes nápovědy a doprovodné materiály, až po veřejný web pro byznys a korporace.

Každý kousek textu pro korporátní banku se ale řídí jasným postupem. Nejde jen o to „zlidštit“ bankovní žargon a usnadnit cestu koncovému zákazníkovi, s jednotlivými termíny musíme nakládat opatrně, věcný význam musí zůstat zachován. Některá spojení si totiž přímo říkají o zjednodušení, s jinými zase nepohneme ani o píď, protože jde o ustálený pojem. Každý jeden dokument podléhá před odesláním mnohonásobné kontrole a korektuře, texty vyžadují striktní preciznost.

Co bylo při tvorbě textů zásadní dodržovat?

 • Ustálené pojmy
 • Jednoznačnost
 • Konzistence
 • Koherence
 • Faktická správnost
 • Srozumitelnost

Líbí se vám naše práce? Rádi mrkneme i na váš projekt.

Kontaktujte nás

Další reference