Vydáváme s brněnskou hvězdárnou astronomickou knihu pro děti!

Novinky Martina Jelínková

Za svůj život už jste určitě měli možnost nahlédnout do desítek, ne-li stovek dětských knížek. Ale vsadíme se, že vesmírnou knížku, ve které jste hrdinou vy sami, jste doma neměli! V Cognitu jsme spojili síly s brněnskou hvězdárnou a napsali personalizovanou pohádku, kterou můžete přes web ušít na míru svému malému astronautovi.

Na věži už dávno odbila devátá hodina a malý Matýsek se zrovna chystá do postele. Venku už je černočerná tma, večerní město je zahalené do obřího tmavého pláště. Ale i když se nám na první pohled něco zdá temné a ponuré, může v sobě ukrývat něco tak krásného, že by jeden nevěřil svým očím. A skutečně. Tmu tmoucí prořízne světýlko. Nejdřív nenápadné, malinké. Pak ale větší a větší. A Matýsek najednou s údivem sleduje, jak se po nebi řítí ohnivá koule. Prská, mění barvu, odlétávají od ní drobné jiskérky. Matýsek se posadí na posteli. Zdá se mu to? To světlo se snad přibližuje k jeho oknu!

...takto začíná napínavé vesmírné dobrodružství O Kometce. Když se totiž v Cognitu spojí kreativní mozky spisovatele a ilustrátora a analytická mysl programátorů, vznikne věc, která opravdu stojí za to!

Napsali jsme a nakreslili knížku, v jejímž příběhu hraje hlavní roli sám malý čtenář. Hlavní postava astronomické pohádky ponese jméno i vzhled dítěte, jednotlivé parametry si můžete sami nakonfigurovat na webu. Vše se propíše do textu i do ilustrací a vznikne tak krásný a hlavně osobitý dárek, který bude mít v knihovničce malého astronauta vždy speciální místo.

Kometka ukáže, jak funguje vesmír

Kde se přes den schovává Měsíc a jak to, že v noci nezmrzneme, i když Slunce nesvítí? Odkud se bere voda, která na nás prší z mraků? A plní skutečně padající hvězdy přání?

Pohádkou jsme chtěli nejen pobavit, knížka bude i prvním krokem malého badatele na cestě za poznáním vesmíru a fungováním Sluneční soustavy. Snový příběh je propletený úkoly a hádankami, jejichž řešení posouvá děj dopředu. Náročnost jsme zvolili s ohledem na věk, pohádku si tak užije dítko ve školce, prvňáček i páťák.

Jak jsme knížku tvořili?

Příběh se rodil ve spolupráci s ředitelem Hvězdárny a planetária Brno Jiřím Duškem, který celý život věnuje popularizaci vědy, především astronomie, a nad knížkou tak držel odborný dohled. Brněnská hvězdárna je naším klientem už pěknou řádku let a konfigurovatelná knížka je několikátým společným projektem, připomenout si můžeme třeba Chytré prázdniny nebo Středoevropský čas.

Text autorky Martiny Jelínkové doplnily krásné ilustrace designéra Petra Treščáka. „V Cognitu jsem se za ta léta dostal už ke spoustě zajímavých projektů, nakreslit ilustrace k pohádce, to ale byla úplně jiná práce! Po dlouhé době jsem navíc vrátil k tužce a kreslicímu kartonu, udělal jsem pár skic, z nichž jsem pak vybral nejlepší návrh, a ten rozpracoval na grafickém tabletu do finální digitální podoby,“ říká k pohádce Peter.

„Nápadem na personalizovanou knížku mě Honza Janča nadchl už na pohovoru. Psát příběhy, to je to, co jsem vždycky chtěla dělat, co mě baví a pro co žiju. A je skvělé, že mi to Cognito umožnilo,“ doplňuje autorka. „Když jsem pak viděla, jak se k příběhu rodí ilustrace, byl to skvělý pocit! Myslím, že Peter přesně trefil atmosféru příběhu,“ dodává.

Osobitý dárek, který pomáhá

Knížku na míru si objednáte na webu okometce.cz. Koupí knížky přispějete na dobrou věc. Z celkové ceny totiž poputuje 100 Kč Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek, který v Cognitu dlouhodobě podporujeme.

Co si dále přečíst