Případová studie: spolupráce značky Baileys s blogery

Marketing Adela Hrivnáková

Stejně jako se dnes rodí velké pěvecké hvězdy z nadšenců nahrávajících svá první dema na Youtube, kuchaři nebo módní návrháři se spisovatelskými a fotografickými ambicemi se realizují na blozích. Pokud si dobře vyberete, pomohou s PR i vaší značce.

Likéru Baileys dlouhodobě spravujeme profil na Facebooku a vytvořili jsme pro něj tabletovou aplikaci, kterou se značka úspěšně prezentovala na dvou posledních ročnících akce Dny Marianne.

Rádi vám pomůžeme. Napište nám.

V úvodu naší spolupráce nás klient požádal o návrh aktivit s přidanou hodnotou ke komunikaci na Facebooku. Jelikož jsme již v minulosti využívaly spolupráci s blogery a vlastníme rozsáhlou databázi kontaktů rozdělenou tématicky na foodblogy, fashionblogy, lifestyle a beauty, nabídli jsme klientovi tuto formu spolupráce.

Likér Baileys je perfektním produktem na spolupráci s blogery. Jeho konzumentky jsou téměř výhradně ženy (99 % fanoušků stránky Baileys tvoří ženy), které v české blogosféře převládají. Jeho milovnice si ho nevychutnávají pouze ve formě čistého drinku, připravují z něj i lahodné míchané nápoje a dezerty. Navíc se jedná o výrobek osvědčené značky s atraktivním designem, který se výborně fotí a prezentuje.

Jedním z komunikačních témat, které Baileys používá v zahraničí i České republice, je sounáležitost mezi ženami. Právě tuto linku jsme se rozhodli podpořit spoluprací s blogery a komunitou kolem nich. Určili jsme, že tematicky se na spolupráci hodí zejména foodblogy, které využijeme pro inspirování čtenářek novými recepty s Baileys.

Kávový koktejl s Baileys v režii blogerky Jane

Blogerky jsme primárně vybírali na základě velikosti jejich komunity. Vyhodnocovali jsme počet fanoušků na jejich facebookovém profilu, počet komentářů pod příspěvky na blogu nebo počet pravidelných čtenářů v síti Google. Upřednostnili jsme blogerky, se kterými jsme již v minulosti úspěšně spolupracovali.

Blogerky jsme kontaktovali následovně:

  • e-mailem
  • přes facebookové zprávy
  • ve facebookových skupinách (např. Bloggers SK & CZ)
  • komentářem na blogu
  • přes službu Placla.cz

Napsání článku jsme odměňovali formou barteru. S několika jsme se dohodli i na soutěži, do které jsme věnovali ceny v podobě likéru a propagačních předmětů s logem Baileys (diář, brož nebo zrcátko).

Odměnou pro blogery byla kromě věcných cen placená propagace příspěvků pro fanoušky stránky Baileys a vhodnou cílovou skupinu, která obvykle čítala desetitisíce lidí.

Spolupracovali jsme s nadšenci i s profesionálními kuchaři - Cukrářství Martinák pro nás připravilo originální laskonky s griliášem a Baileys, které mohli návštěvníci brněnského cukrářství i ochutnat.

Laskonka od Martináka a fotka z její přípravy

Plodnou spolupráci jsme navázali s blogerkou a autorkou úspěšných knih ze série Kuchařka pro dceru, Janou Florentýnou Zatloukalovou. V rámci své prázdninové výzvy na podporu vaření zveřejnila Florentýna výzvu k namíchání slavnostního drinku s doporučením, aby se jednalo o drink z likéru Baileys. Soutěžící se zapojovali na různých sociálních sítích a platformách (Facebook, Instagram, Google Plus, Twitter, Rajče) a získali jsme kolem 30 zajímavých receptů na drink spolu s bohatou fotodokumentací. Recepty s úspěchem sdílíme na facebookovém profilu Baileys, kde získávají stovky lajků a inspirují další lidi.

Celkově jsme za 1,5 let dlouhou spolupráci získali kolem 40 odkazů a nových receptů.

Vítězný drink prázdninové výzvy Kuchařky pro dceru

5 tipů pro spolupráci s blogery:

  • Blogery vždy oslovujte osobně a ideálně poté, co jejich práci již delší čas sledujete. Neosobní hromadní maily prudce snižují vaše šance na úspěch.
  • Počítejte s tím, že známější blogeři investují do své práce mnoho času a budou vyžadovat finanční odměnu.
  • Kreativně využijte tzv. giveaways, soutěže, ve kterých blogeři rozdávají výrobky značek, které je sponzorují.
  • Reciprocita je váš přítel – osvědčené blogery často zmiňujte na vašich komunikačních kanálech, rádi vám to oplatí.
  • Nezapomeňte nikdy zdůraznit, ať na vás v blogu odkazují, sdílejí, tweetují, hashtagují…

Rádi vám pomůžeme. Napište nám.

 

 

 

Co si dále přečíst

Cognito zaměstnalo bývalé pracovnice klubu Mouline Rouge. Čekají nás růžové zítřky, říká CEO Jana JančováCognito zaměstnalo bývalé pracovnice klubu Mouline Rouge. Čekají nás růžové zítřky, říká CEO Jana Jančová
Cognito zaměstnalo bývalé pracovnice klubu Mouline Rouge. Čekají nás růžové zítřky, říká CEO Jana Jančová

Moulin Rouge jde k zemi. Tedy, ne ten proslulý kabaret z pařížského Montmartru, na jehož pódiu kdysi pěli Sinatra, Piafka nebo Aznavour. Bourá se ...

Novinky

Cognito.cz, s.r.o.