Nové hračky pro video reklamy na YouTube, 2. část

Marketing Ondřej Jonáš

Google Adwords přišel s novými formáty TrueView, protože inzerenti chtěli platit jen za skutečně zhlédnuté reklamy. Stejně tak má svůj důvod i nedávná změna správy těchto video kampaní v rozhraní Google Adwords. Tradiční metriky dosud používané v Adwords by totiž o skutečné úspěšnosti video kampaní neřekly takřka nic. Nové požadavky inzerentů vyžadují jiný způsob správy kampaní.

Aktuální informace o reklamách na Youtube najdete v tomto článku.

 

Imprese, kliknutí a skuteční diváci

Formáty TrueView používají platební model CPV, volně přeloženo zaplať, až se na to někdo dobrovolně podívá. V původním rozhraní video kampaní však lze sledovat jen počet impresí, kliknutí a míru prokliku. Z takových údajů nezjistíte, kolik diváků reklamu sledovalo (nebo jen z povinnosti nechalo přehrát) a kolik stálo jedno vzhlédnutí videa. Formáty TrueView proto přináší nové metriky:

 • cena za zhlédnutí: u formátu TrueView in-search platíte za každé zhlédnutí celé video reklamy, u delších reklam za zhlédnutí 30 sekund videa, u ostatních formátů TrueView za spuštění videa, které si divák vybral z nabídky;
 • počet diváků: počet zhlédnutí videa až do konce, nebo jeho části u delších videí;
 • míra efektivnosti: poměr mezi počtem impresí videa jeho zhlédnutím;
 • míra zhlédnutí částí videa: kolik procent lidí zhlédlo 25%, 50%, 75% a 100% délky videí.

Obrázek č. 1: Metriky sledované u videoreklam ve formátu TrueView

TrueView očistil míru prokliku

Nové nejsou jen metriky, změnily se i hodnoty některých původních metrik. S přechodem na formát TrueView zaznamenali inzerenti výrazný pokles míry prokliku, než na jaký byli dosud v průměru u svých kampaní zvyklí. V loňských video kampaních, kdy se video nedalo přeskočit, se míra prokliku pohybovala okolo 3%. Dnes to je o polovinu méně.

Původní míra prokliku byla ovlivněná uživateli, kteří klikli na reklamu s cílem ji zastavit. Mohli jste mít úžasnou míru prokliku, ale míra opuštění cílového URL se pohybovala v nepříjemných číslech. Na webových stránkách jste měli plno, ale nikdo se tam moc nezdržel.

Graf č. 1: Změna výkonu video kampaní s původními a novými formáty. Data jsou z velikonočních video kampaní pro džemy Schwartau na YouTube v roce 2011 a 2012.

Změna výkonu video kampaní s původními a novými formáty. Data jsou z velikonočních video kampaní na YouTube v roce 2011 a 2012

Velikonoční videoreklamu z roku 2011 a roku 2012 pro džemy Schwartau si můžete přehrát na YouTube.com.

Kde v Google Adwords založíte video kampaň ve formátu TrueView

Násilně šroubovat nové metriky do stávajících přehledů v Google Adwords by zbytečně mátlo inzerenty v kampaních, kde nejsou potřeba. Proto v Google Adwords vznikla samostatná část nazvaná Video kampaně určená výhradně pro zakládání a správu kampaní ve formátech TrueView. Cesta k ní vede přes:

 • výběr typu kampaně „Online video“ při zakládání kampaní, nebo
 • spodní položku dole v levém menu.

Obrázek č. 2: Cesta k založení video kampaní ve formátu TrueView v Google Adwords

Průchod jednotlivými kroky zakládání kampaní je intuitivní a podrobný návod najdete v nápovědě Google Adwords. Přesto by se vám mohlo hodit několik tipů pro efektivnější správu video kampaní.

Propojte si Adwords s YouTube kanálem …

Propojit účet Google Adwords s účtem YouTube kanálu, na kterém máte umístěné video pro kampaň, přinese vašim kampaním dvě zajímavá vylepšení.

… a odhalte kritické místo ve videu

Prvním z nich je přístup k podrobnějším statistikám z YouTube Analytics. Získáte data k demografii, geografické poloze diváků a také podrobnou statistiku tzv. udržení pozornosti diváka. To vám pomůže odhalit, kde je slabé místo videa, a můžete ho pak podle toho upravit.

Obrázek č. 3: Graf udržení pozornosti sledování videa v rozhraní Youtube Analytics

… a vyzvěte diváky k akci

Druhá výhoda plynoucí z propojení Adwords s YouTube kanálem je možnost do videa přidat překryvnou reklamu, která bude diváka vybízet k odběru videí z vašeho YouTube kanálu nebo k navštívení nějaké další webové stránky. Tyto konverze jsou součástí přehledů výkonu reklam v Google Adwords.

Jak namíchat koktejl formátů vzhledem k cíli kampaně

TrueView má aktuálně 4 formáty. V kampani můžete jedno video použít pro všechny nebo jen vybraný formát. Pokud nastavíte více formátů, zvýšíte viditelnost kampaně. Zajímavé je kombinování různých formátů a cílových skupin. Stejnou reklamu můžete ve formátu in-search cílit na klíčové slovo ve vyhledávání a ve formátu in-stream podle tématu videa.

Dobrou strategií je pro všechny formáty si připravit několik skupin cílení, např. skupiny rozdělené podle pohlaví a dvou věkových kategorií. Zjistíte tak, jaká skupina cílení má nejlepší výsledky pro daný formát. V další části kampaně pak necháte běžet jen nejlepší kombinace.

Velký výběr v cílení skupiny není vždy výhra

V Adwords pro video je vytváření skupin cílení jednoduché, můžete si vyhrát s několika kritérii cílení a je vzájemně kombinovat:

 • klíčová slova ve vyhledávání;
 • YouTube videa;
 • YouTube kanály;
 • témata videí;
 • demografie diváků;
 • zájmy diváků (zajímavá možnost, kdy není podstatný aktuálně prohlížený obsah či hledané klíčové slovo, ale dlouhodobý tematický profil uživatele).

Mějte na paměti, že výsledné cílení bude vždy průnikem všech množin. Čím více kritérií si zvolíte, tím menší skupinu diváků oslovíte. Jak se vám skupina cílení zužuje či rozšiřuje, můžete sledovat rovnou při vytváření skupiny.

Obrázek č. 4: Rozhraní pro vytváření cílené skupiny se zobrazením jednotlivých kritérií a odhadem počtu zhlédnutí za den.

Tip na závěr

Vědět, jak spravovat video kampaně v Google Adwords k úspěšné kampani, nestačí. Podstatnou část úspěšné kampaně tvoří samotný obsah videa, který by měl být především zajímavý. Dnes již nestačí na zákazníka křičet „Kupte si rohlíky!“, ale zabírá ho prostřednictvím videa vtáhnout přímo do pekárny. Rozloučíme se proto tipem na návod, jak vytvářet zajímavá videa z dílny Youtube.

A komu se nechce nic z toho studovat, pořizovat si kameru, drahý software, cenné zkušenosti a nespočet dalších věcí, ten ať se obrátí na profíky.

Co si dále přečíst