Přejít na: ↓ ObsahÚvodní stránkuVyhledáváníNavigaci

Orientace uživatelů na webu | Cognito.cz

Orientace uživatelů na webu

{Jan Janča} pátek, 19. 9. 2008

Mám rád knihy! Jistě si říkáte, že taková věta je prazvláštním začátkem noticky o internetových aplikacích, ale pokusím se Vás přesvědčit o opaku. Mám rád knihy mimo jiné proto, že jsem své dětství strávil v době, kdy žádný internet nebyl a knihy byly jediným dostupným zdrojem informací. a iI když dnes strávím, nejen díky své práci, na internetu několik hodin denně, knihy jako zdroj informací pro mě mají dodnes nejen kouzlo, ale i cenu.

Zacházení s knihou a internetovou prezentací má mnoho společného, ale existují také rozdíly, které se prohlubují se zaváděním nových technologií. Práce s internetovými prezentacemi se od dob Mosaicu (zde Zde si dovolím vsuvku, neboť příští měsíc uplyne 15 let od vydaní tohoto prohlížeče, který změnil internet k nepoznání. Slavte s námi.) zásadně proměnila. Dnes uživatele klikají na menu či odkazy, a mnohdy je obsah stránky, na kterou se následně dostanou malým překvapením. Jak jsem si mohl mnohokrát ověřit, pro starší část populace je takové mnohdy chaotické proklikávání webu věcí natolik děsivou, že je v kombinaci se zhusta užívanými výrazy, které jsou vlastní „internetové“ populaci, od užívání webu odrazuje. Starší uživatelé se ve změti odkazů prostě špatně orientují, neboť jsou zvyklí na jasný řád jenž měly, a jsme zpět u knih, papírové publikace, které ke své práci užívali a mnohdy stále užívají. Autoři webů tento problém dlouhodobě přezírají, vzývají rozšíření vysokorychlostního připojení jako spásu pro zvýšení počtu návštěvníků webu a přitom se dobrovolně vzdávají uživatelů, kteří představují minimálně 20% populace.

Ale co s tím? Neměli bychom se tvářit, že lidé starší 55 let neexistují, a pokusit se přizpůsobit internetové prezentace tak, aby pro ně byly stejně dobře použitelné jako knihy.

Jediným pozůstatkem standardizovaného orientačního systému na internetových prezentacích je dnes „mapa stránek“, v knihách si pro označení tohoto prvku vystačíme s pojmem obsah, na kterou bývá odkaz pravidelně uveden na nějakém „nejviditelnějším“ místě prezentace. Poznámky pod čarou, vysvětlivky, seznamy a rejstříky se dnes na webu již nenosí, což považuji za zásadní chybu. Jistě můžete namítnout, že namísto rejstříku lze využít vyhledávání, jenže jeho přítomnost na stránkách není samozřejmostí a orientaci v jeho výsledcích také není pro nepoučeného uživatele zcela snadná.

Protože Cognito.cz si tento problém uvědomuje, rozhodli jsme se přijít s novinkou v podobě elektronického rejstříku pro internetové prezentace. Tento modul v sobě spojuje výhody rejstříku, poznámek pod čarou a výkladového slovníku. Provozovatel internetové prezentace, která je tímto rejstříkem osazena, může do rejstříku libovolně přidávat hesla a případně jejich popis, a ta jsou následně vyhledána v obsahu webu a zpětně prolinkována s rejstříkem. Důležité je, že funkcionalita není jednosměrná, ale rejstřík zároveň uchovává informaci o tom, kde se dané heslo vyskytuje. Orientace v rejstříku je záměrně převzata ze světa knih a je založena na abecedním řazení hesel. Provozovatel webu naplněním rejstříku nejen vychází vstříc seniorům, ale na víc do ruky dostává ideální nástroj pro SEO.

Vaše názory

Zaujal vás tento článek? Čtěte dál! ← předchozí článek | zpět | následující článek →

Přejít na: ↑ ObsahÚvodní stránkuVyhledáváníNavigaci

Jan Janča
general manager

Jan Janča

Přísný, ale spravedlivý šéf. Dohlíží na kvalitní analýzu každého projektu a má pod palcem obchodní aspekty jednotlivých zakázek. Ve svém volnu hraje hokej, tenis, jezdí na kole a pouští draky. Potrpí si na kvalitní kuchyni, na které osobně participuje a je schopen investovat jmění do dobrého vína.

Články autora

Registrace k odběru zpravodaje cogniZance

Zpravodaj cogniZance

Poznejte tajemství internetu.
Chcete pravidelně dostávat naše články do Vaší e-mailové schránky? Přihlašte se k odběru cogniZance.


onsite index

Přejít na: ↑ ObsahÚvodní stránkuVyhledáváníNavigaci

cognito twitter: Baby karotka jako cool komodita: http://tinyurl.com/3y3rxok ;) Je to dobře investovaných 25 mil. dolarů?

Fulltextové vyhledávání

Navigace

Přejít na: ↑ ObsahÚvodní stránkuVyhledáváníNavigaci